Porady eksperta
Partnerem merytorycznym GO-leasing w interpretacji i poradach podatkowo-rachunkowych jest Wolters Kluwer – wydawca Vademecum Głównego Księgowego, najbardziej zaawansowanego i zawsze aktualnego serwisu o podatkach i rachunkowości dla profesjonalistów.

Oszacowanie wartości zamówienia mającego za przedmiot leasing samochodów winno być dokonane przy uwzględnieniu całości kosztów, jakie będą ponoszone przez zamawiającego w okresie obowiązywania umowy leasingowej. Jeżeli w okresie obowiązywania przyszłej umowy zamawiający zakłada wymianę pojazdów na nowe, to czynność szacowania musi uwzględniać...

Jeżeli dokonałeś zakupu naczepy do swojego ciągnika siodłowego, finansowanego leasingiem, niezależnie czy kupiłeś ją za gotówkę, czy za kredyt, możesz ją zaliczyć do środków trwałych oraz przy spełnieniu odpowiednich warunków - rónież zamortyzować.

Jeśli spółka dokonuje wykupu samochodu z zamiarem dalszej odsprzedaży, a nie użytkownia, powinno powodować, że samochód kwalifikujemy jako towar, nie spełnia on bowiem definicji środka trwałego.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie jest możliwe stosowanie do umowy leasingu przepisów o wypowiedzeniu najmu w drodze analogii, ponieważ prawo wskazuje, w jakim zakresie przepisy dotyczące najmu mają odpowiednie zastosowanie do leasingu, a poza tym zasady wypowiedzenia leasingu są odrębnie uregulowane, co wyklucza analogię...

W przypadku gdy jeden z podmiotów np. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza odkupić leasing operacyjny samochodu i za odstąpienie od leasingu dotychczasowy leasingobiorca otrzyma określoną kwotę - mówimy wówczas o cesji leasingu.

Podatnik w swojej działalności samochód będzie wykorzystywał do celów zarówno prywatnych, jak i związanych z prowadzoną działalnością, odliczaniu podlega 50% VAT od rat leasingowych oraz od kosztów eksploatacyjnych.