GO-leasing Warszawa

Czy można odliczyć pełny VAT, jeśli samochód będzie do odbioru po zmianie przepisów?

Przedsiębiorca zamówił samochód z homologacją ciężarową i wpłacił w salonie 20% zaliczki. Odbierze go dopiero w marcu lub kwietniu, czyli zapewne po wejściu w życie derogacji VAT. Czy jeśli obecnie podpisze umowę leasingową, a auto trafi do niego już po zmianie przepisów, to nadal będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT?

Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy kupujemy go za gotówkę, czy też bierzemy w leasingu, jest odbiór przez klienta samochodu przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy, implementującej do polskiego prawa unijną derogację VAT. Co ważne, w przypadku leasingu, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w niemal identycznie brzmiących opiniach ekspertów podatkowych konsultowanych przez IBRM Samar.

Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert ds. podatkowych dodaje:  w części, w której dokonano zapłaty raty leasingowej (zaliczki) na poczet umowy leasingu w okresie obowiązywania obecnych przepisów, podatnikowi przysługuje 100% VAT. Zatem jeśli np. w styczniu podatnik wpłaci 30% wartości leasingu tytułem zaliczki, w stosunku do tej części odliczy 100% podatku naliczonego.

Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego i szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce doprcyzowuje, że kolejnym warunkiem jest zarejestrowanie umowy leasingu we właściwym urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Komentując dalej - odbiór samochodu  będącego przedmiotem umowy leasingu w marcu lub kwietniu wiąże się z ryzykiem, że przepisy ustawy wejdą w życie przed wydaniem samochodu i nie będzie możliwe skorzystanie ze 100% odliczenia.

 

Źródło: www.samar.pl