GO-leasing Warszawa

Czy na pewno mogę zawsze wrzucić opłatę inicjalną w całości w koszty?

PYTANIE

Skorzystałem z leasingu przy 20% opłacie wstępnej. Czy mogę ją w całości rozliczyć w kosztach? Spotykam się z dwoma interpretacjami. Ponoć opłatę leasingową księguje się w całym czasie trwania leasingu. Jak wygląda ta sytuacja ? Posiadam pełną księgowość.

ODPOWIEDŹ

W powyższej sprawie od lat toczą się spory przedsiębiorców. Okazuje się, że do tej pory skarbówka dawała podatnikom wolną rękę. Na stronie internetowej urzędu czytamy, że przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe mają wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami. Minister finansów potwierdził zapisy ustawy o rachunkowości, że czynsz inicjalny może być księgowany w całości, jeśli nie zaburzy to istotnie wniku finansowego, i to zdaje się było przyczyną nadinterpretacji wielu przedsiębiorców. Te słowa ministra rozwiały wątpliwości, gdyż zdarzało się dotąd że fiskus nalegał na to aby firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, rozliczały czynsz inicjalny w podatkowych kosztach proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy. 

Mimo, że nie było jeszcze interpretacji ogólnej, a fiskus czasem ma tendencje do zmiany zdania, należy przyjąć na ten moment, że nie ma wątpliwości, że pierwszą wpłatę można rozliczyć w całości.