GO-leasing Warszawa

Kredyt czy leasing – co wybrać?

Wiosna to pora sprzyjająca wprowadzaniu zmian w naszym życiu i otoczeniu. Jedną z nich jest zmiana samochodu osobowego. Warto zastanowić się nad zewnętrzną formą sfinansowania takiego pomysłu. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych czy gotówkowych, banki oraz firmy leasingowe wciąż chętnie finansują zakup wymarzonego auta – na bardzo uproszczonych procedurach, w tym również auta używane w wieku nawet do 12 lat.

Kiedy warto skorzystać z leasingu?

Popularną formą obniżania podatków przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest >zakup samochodu na firmę. W tym przypadku szczególnie warto rozważyć sfinansowanie takiej operacji poprzez leasing – zwłaszcza gdy pojazd nabywamy na pełną fakturę VAT tj. z 23% podatkiem VAT.

Dlaczego warto wziąć auto w leasing?

Przede wszystkim jest tańszy – w zależności  od okresu trwania umowy suma opłat leasingowych może być niższa, niż przy kredycie,  od kilku do kilkunastu punktów procentowych. Wynika to głównie z faktu, że właścicielem pojazdu w czasie trwania umowy jest firma leasingowa i przez to szacuje niższe ryzyko takiej transakcji,  a to oznacza niższe oprocentowanie pożyczki.

Leasing jest często nazywany „tarczą podatkową”, ponieważ całość opłat (wpłata własna, raty miesięczne, inne opłaty manipulacyjne) można bezpośrednio zaliczyć w koszty. W przypadku kredytu kosztem będą odpisy amortyzacyjne oraz zapłacone odsetki, będące jedynie częścią raty miesięcznej. Zgodnie z przepisami okres amortyzacji nowego samochodu wynosi 5 lat i przez taki czas możemy ją proporcjonalnie zaliczać do kosztów, nawet jeśli umowa kredytu trwa np. 3 lata. Jeśli w takim samym terminie weźmiemy auto w leasing – zaliczymy do kosztów praktycznie całą jego wartość, a to oznacza zapłatę mniejszego podatku dochodowego.

Firmy leasingowe są bardziej elastyczne niż banki, bez większych kłopotów sfinansują auto przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność – nawet w pierwszym dniu od jej rejestracji.

Zawarcie umowy leasingu nie obniża zdolności kredytowej korzystającego.  To szczególnie atrakcyjna forma finansowania dla przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zamierzają skorzystać z dodatkowych pożyczek (np. obrotowych, inwestycyjnych czy gotówkowych). Banki, oceniając kondycję finansową klienta biorą zwykle pod uwagę jedynie zobowiązania wynikające z umów kredytowych.

Warto przy tym podkreślić, że – w przeciwieństwie do kredytu – opóźnienia w płatnościach rat leasingowych nie są odnotowywane w BIK ani w BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych). Część firm rozpatrując wniosek leasingowy nie sprawdza klienta w w/w bazach.

Leasing konsumencki

Od połowy ubiegłego roku także osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą korzystać z leasingu. Stało się tak dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie o leasingu konsumenckim (Dz.U. Nr 106 z 2011r., poz. 622).

Jest to atrakcyjna alternatywa dla kredytu bankowego, szczególnie dla osób o niższej zdolności kredytowej – firmy leasingowe stosują dużo prostsze procedury w rozpatrywaniu wniosków.  Zaletą tej formy finansowania jest przede wszystkim możliwość używania samochodu bez konieczności jej zakupu, niemniej jednak należy pamiętać, że wszystkie opłaty – podobnie jak kredyt – powinny być regularnie spłacane, w przeciwnym razie leasingodawca ma prawo do rozwiązania umowy i odbioru używanego pojazdu.

Porównanie ofert kredytu samochodowego i leasingu

W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że bardziej korzystny jest kredyt zamiast leasingu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku gdy nabywamy pojazd używany od osoby fizycznej lub w komisie samochodowym na tzw. fakturę VAT marża.

Aby lepiej uchwycić różnice w wysokościach rat kredytowych i leasingowych – w zależności od formy nabycia auta (pełna faktura VAT, faktura VAT marża lub umowa kupna-sprzedaży od osoby fizycznej), sprawdźmy to na konkretnym przykładzie.

Przyjmijmy zatem, że chcemy nabyć samochód marki Ford Mondeo 2,0 TDCI z 2007r. o wartości brutto 30.000 zł. Tabele poniżej prezentują porównanie kalkulacji rat miesięcznych oraz sumę wszystkich opłat w kredycie oraz leasingu w dwóch wariantach nabycia pojazdu. Dla każdego przypadku przyjęliśmy wkład własny na poziomie 20% oraz okres finansowania:  4 lata.

Wszystkie wartości w powyższej kalkulacji wyrażone są w kwotach BRUTTO. Obliczenie zostało przygotowane w oparciu o uśredniony WIBOR 3M (4,968%) oraz identyczne marże zarówno banku jak i firmy leasingowej.

A zatem – jak wynika z powyższych wyliczeń – jeśli kupujemy auto na pełną fakturę VAT, bardziej opłaci się wziąć je w leasing – bez względu na to czy nabywamy samochód na firmę czy prywatnie. Jeśli natomiast używane auto jest sprzedawane przez osobę fizyczną (umowa kupna/sprzedaży) lub przez komis na fakturę VAT marża – wówczas bardziej opłacalną formą jest kredyt samochodowy.

Grzegorz Olszewski