GO-leasing Warszawa

Montaż instalacji gazowej w leasingowanym pojeździe

PYTANIE

Leasinguje samochód już od roku. Chciałbym założyć w nim instalacje gazową. Czy firma leasingowa mi na to pozwoli i z czym powinienem się liczyć?

ODPOWIEDŹ

Montaż instalacji gazowych w leasingowanych samochodach nie jest niczym niezwykłym. Ze względów finansowych decyduje się na to wielu kierowców. Procedury uzyskania zgody od firmy leasingowej mogą się różnić. W praktyce zazwyczaj jest to wysłanie specjalnego formularza z prośbą o zgodę na montaż takiej instalacji wraz z podaniem danych firmy instalującej oraz ewentualnie specyfikację techniczną. Sama instalacja, jak i firma ją montująca musi spełniać odpowiednie warunki. Zwłaszcza jeżeli montaż gazu odbywa się w okresie gwarancyjnym, gdyż założenie gazu nie powinno wiązać się z utratą gwarancji producenta samochodu.

A CO Z KOSZTAMI

Zazwyczaj firmy leasingowe mają dwie rozliczenia kosztów montażu instalacji.

Za montaż może zapłacić korzystający, czyli to na niego wystawiana jest faktura z serwisu. Korzystający musi jedynie dostarczyć dokumenty przedstawicielowi firmy leasingowej, aby można było „wbić” gaz do dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji. W innymi wypadku za montaż może zapłacić leasingodawca, które może podnieść pozostałą kwotę lea

Innym rozwiązaniem jest wystawienie faktury za montaż na firmę leasingową. Wtedy to finansujący opłaca koszt instalacji LPG, a o poniesioną kwotę powiększa pozostałe do końca leasingu raty miesięczne. Nie każdy leasingodawca daje możliwość wyboru. Zdarza się, że firma leasingowa daje w tym polu dowolność finansowania, spłaty, ale nie zmienia to faktu, że warto dopytać o całą procedurę jeszcze przed zawarciem umowy leasingu. Oczywiście za wydanie takiej zgody na montaż instalacji gazowej i dokonanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym, finansujący naliczają opłaty manipulacyjne. Czasem jest to kwota 100 zł, czasem znacznie wyższa. Na finansującym może spoczywa również obowiązek ewentualnego dofinansowania w zakresie ubezpieczenia przedmiotu leasingu.